Urny z ziemią z obozów koncentracyjnych

Historia i opis obiektu

11 XI 1998 w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego dokonano odsłonięcia i poświęcenie Miejsca Pamięci Męczeństwa więźniów 9-ciu obozów koncentracyjnych. Urny z prochami poświęcił ksiądz proboszcz parafii, Stefan Bryll, w asyście byłego więźnia obozów Zbigniewa Kołakowskiego wówczas przewodniczącego Rady Osiedla Opławiec.

Rodzaj obiektu: 9 urn z prochami polskich więźniów spalonych w obozach Koncentracyjnych w latach 1939-1945.

Stan obiektu: Dziewięć urn z prochami, umieszczonych w łuskach armatnich, oznaczonych nazwami obozu. Złożono je we wnęce przeznaczone na "Miejsce Pamięci Męczeństwa". Powyżej znajduje się czerwony trójkąt z biała literą "P" oraz "KZ". Nad nimi zawieszony granitowy krzyż, przywieziony z kamieniołomów obozu koncentracyjnego Flosenburg.

Data upamiętnienia: 11 listopada 1998 r.

Lokalizacja i opis miejsca: Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego ul. Sanatoryjna 45. Dojazd autobusem z Placu Kościeleckich nr 58.

Źródło: http://grant.zse.bydgoszcz.pl/169a.html
Zdjęcia: Robert Rafiński