Pomnik kajak upamiętniający spływy Karola Wojtyły

Historia i opis obiektu

Postawiony ku czci Jana Pawła II w Smukale. Pomnik - kajak upamiętniający spływy Karola Wojtyły. Z jego wnętrza wychodzą dwa wiosła, na których widnieją napisy:

"Tutaj w Smukale w 1953 i w 1966 roku uczestniczył w spływach kajakowych rzeką Brdą ks. Karol Wojtyła, w latach 1978-2005 Papież Jan Paweł II"

"W dziesiątą rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Bydgoszczy. Bydgoszczanie ze stowarzyszeń: Represjonowanych w PRL Przymierze oraz przyjaciół szkoły Jana Pawła II"

Pierwsza wyprawa kajakowa Karola Wojtyły, wówczas jeszcze młodego księdza, choć już doktora teologii i niebawem wykładowcy na Wydziale Teologicznym UJ, rozpoczęła się 23 sierpnia 1953 r. w Nowej Brdzie. Ksiądz Karol i 8 młodych ludzi, których poznał jako duszpasterz akademicki przy parafii św. Floriana w Krakowie, przybyli nad Brdę koleją (obecnie ta linia jest już od kilkunastu lat nieczynna).

Źródło: http://rower.bydgoszcz.eu/Papieski.html (ks. Grzegorz Kortas)
Zdjęcia: Robert Rafiński

74_110.jpg 74_111.jpg