"Smukała jak dawniej"

Smukała to niezwykle urokliwe miejsce położone w enklawie rzeki Brdy i lasów. W 1903 roku rozpoczęto tu budowę sanatorium z uwagi na korzystny mikroklimat sprzyjający leczeniu zwłaszcza gruźlicy i chorób płuc. Dzielnica jest również wpisana do terenu ochronnego Obszaru Zalewu Koronowskiego i znajduje się w strefie ochronnym wód Brdy, stanowiącej źródło wody pitnej dla Bydgoszczy. Z tego powodu, przez wiele lat nie wydawano tu pozwoleń na budowę domów mieszkalnych. Z początkiem lat 2000 sytuacja się zmieniła i przybyło wielu nowych mieszkańców. Wraz z procesem urbanizacji dotkliwie obniżyła się jakość powietrza i z roku na rok problem smogu narasta. Na dodatek, dopiero w 2020 roku podłączono gaz ziemny, choć nie dotarł do wszystkich mieszkańców.

Teren dziewiczy i niezwykle urokliwy coraz bardziej staje się więc kolejną, wielkomiejską dzielnicą, która - zwłaszcza w okresie zimowym - niszczy mikroklimat sprzyjający mieszkańcom, turystom, a także osobom przybywającym do szpitala w celach leczniczych. Nie dziwi już nikogo ogrom dymu unoszący się w powietrzu, a to bardzo niepokojąca sytuacja sygnalizująca niemoc przeciwdziałania bądź akceptację takiego stanu rzeczy. Uprawianie sportu czy spacerowanie uliczkami osiedla staje się coraz bardziej dokuczliwe, jednakże po zmroku trudno realizować aktywność w pobliskich lasach.

Opisywane problemy - z uwagi na tutejszy proces urbanizacji - pod coraz większym znakiem zapytania stawiają również stan wód rzeki Brdy i punktów poboru wody pitnej, a także efektywność leczniczą samego szpitala (filia Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy). Stąd postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolską akcję ekologiczną prowadzoną przez Caritas Polska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i zgłosiliśmy nasz projekt "Smukała jak dawniej", który zyskał aprobatę komisji. Akcja inspirowana jest encykliką papieża Franciszka "Laudato si", którą - poprzez nasze działanie - pragniemy również promować.

1617_5833.jpg 1617_5834.jpg

Galeria zdjęć

Kliknij zdjęcie i powiększ.

Adres i mapa dojazdu

Zobacz również

Poniżej znajduje się lista odnośników do stron o podobnej treści, które uznaliśmy za interesujące dla Ciebie. Kliknij w odnośnik, aby przejść do wybranej strony.

Copyright © 2012-2024 by Parafia Przemienienia Pańskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.