Cmentarz wojenny II

Historia i opis obiektu

Dwa cmentarze wojenne powstały na terenie obecnej parafii Przemienienia Pańskiego w czasie istnienia na tutejszych terenach obozu śmierci dla rodzin wysiedlonych z terenu Pomorza Soleńskiego. Obóz istniał na terenach byłego zakładu "Karbid Wielkopolski" w czasie od 01.09.1941 do 28.02.1943 roku. Pozostały po nim cmentarze: pierwszy przy ul. Opławiec 160, drugi przy ul. Baranowskiego w Smukale. Cmentarze po wojnie uporzadkowano, a obecnie znajdują się pod opieką tutejszej parafii, Zieleni Miejskiej i Zespołu Szkół w Opławcu.

Cmentarz znajduje się na terenie leśnym, teren ogrodzony siatką, przy wejściu ustawiono pomnik, kwatery okrawężnikowane, nasadzenia kwiatowe, krzyże. Na terenie cmentarza spoczywają ofiary filli niemieckiego obozu przejściowego i pracy w Potulicach, która mieściła się w zabudowaniach fabryki Karbid Wielkopolski w Smukale (większość pochowanych stanowią dzieci). W tym miejscu pochowano około 600 osób.

Źródło: http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/8662/
Zdjęcia: Robert Rafiński