Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata IX seria katechezy parafialnej.

2018-10-16 | KrzysztofG

Pielgrzymowanie do miejsc świętych, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych, znane jest od wieków.

Pielgrzymi pokonują niekiedy tysiące kilometrów, by nie tylko zobaczyć cudowne miejsca, ale przede wszystkim doświadczyć atmosfery modlitwy, jaka towarzyszy niezwykłym spotkaniom człowieka z Chrystusem i Jego Matką. Od wieków też słyszymy o cudownych objawienia maryjnych. Nie wszystkie zostały oficjalnie uznane przez Kościół, niektóre z nich pozostają do zbadania, wyjaśnienia, na miarę ludzkich możliwości, inne znalazły już potwierdzenie. Należą do nich między innymi objawienia Matki Bożej z Guadalupe (1531 r.), w paryskiej kaplicy na rue du Bac (1830 r.), w La Salette (1846 r.), w Lourdes (1858 r.), w polskim Gietrzwałdzie (1877 r.), w portugalskie Fatimie (1917 r.), czy też w belgijskim Banneux (1933 r.). Objawieniom tym towarzyszyły konkretne przesłania kierowane do całego świata, jak chociażby wezwanie do nawrócenia i czynienia pokuty.

Wykłady otwarte na temat wspomnianych objawień maryjnych mają na celu ukazanie ich historii, poznanie badań dotyczących prawdziwości tego, co przekazywały osoby, którym ukazywała się Matka Boża oraz treść przesłania, jakie zostało powierzone ludzkości. Przy tej okazji podjęte zostanie również zagadnienie mariologii u Ojców Kościoła, zwłaszcza w kontekście maryjnych tytułów, które uzasadniali i bronili pisarze wczesnochrześcijańscy, jak chociażby Bogarodzica.

Maryjna problematyka tych wykładów w bieżącym roku akademickim 2018/2019 jest o tyle ważna, że miasto Bydgoszcz jak i cała diecezja bydgoska, w której są one głoszone, przeżywa nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

ks. prof. Bogdan Czyżewski.

Wydarzenia z życia parafii