Wspomnienie naszego drogiego Prałata Stefana

2015-02-23 | RobertR

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, dnia 22 lutego Roku Pańskiego 2015, w 83 roku życia i 57 roku kapłaństwa, Pan Bóg powołał do siebie Śp. Ks. Prałata STEFANA BRYLLA, budowniczego kościoła, wieloletniego proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opławcu i Kapelana Szpitala Przeciwgruźliczego w Smukale Górnej, od roku 2007 przebywającego na emeryturze.

Ks. Stefan BRYLL ur. się 18 sierpnia 1932 roku w Bydgoszczy. Tam też przeżył okrucieństwo wojny. Doskonale zapamiętał terror niemieckiej okupacji. Wielu ludzi, których znał z sąsiedztwa, zginęło prawie na jego oczach. Dlatego też po wojnie, starał się pamięć o nich krzewić wśród wiernych, bo jak mówił często „to jedyne, co mogę teraz dla nich zrobić". Po wojnie wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Sługi Bożego, Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, dnia 31 maja 1958 roku. Pracował jako wikariusz: w parafii pw. św. Wojciecha w Wilkowyi (1958-1959); w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1959-1961); jako notariusz w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie (1961-1968); w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie (1964-1968); w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie (1966-1968). Proboszczem natomiast był w parafii pw. NMP Królowej Polski w Cierpicach (1968-1983).

W roku 1983 został proboszczem erygowanej przez Ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Początkowo Msze św. były sprawowane w tymczasowej kaplicy przy ul. Letniskowej. W 1986 r. rozpoczęto budowę obecnego kościoła przy ul. Sanatoryjnej, który został zaprojektowany przez inż. architekta Mariana Fikusa z Poznania. Ks. Stefan Bryll, wraz z parafianami, podjął trud wzniesienia domu Bożego. Już po czterech latach prac budowlanych odprawiono tu pierwszą Mszę św. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński, dnia 17 września 2000 roku.

Ks. Prałat Stefan Bryll pracował w parafii pw. Przemienienia Pańskiego do chwili przejścia na emeryturę, tzn. do roku 2007. Tam też mieszkał jako rezydent pomagając w pracy duszpasterskiej, zwłaszcza zaś jako kapelan Szpitala Przeciwgruźliczego w Smukale Górnej.

Wśród wyróżnień, jakimi uhonorowany został za swoją kapłańską pracę, należy wymienić nominację na Kapelana Jego Świątobliwości, którą odebrał w roku 1993 z rąk Metropolity Gnieźnieńskiego, Ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Otrzymał także złoty medal Opiekuna Miejsc Narodowych za zorganizowaną regularną opiekę nad miejscami martyrologii w Smukale i Opławcu.

Wielką pasją Ks. Prałata Stefana Brylla była niewątpliwie architektura. Dlatego już po przejściu na emeryturę, kiedy miał więcej czasu, wydał cenną książkę pt. Świątynie utracone. Bydgoska architektura sakralna minionych wieków (Bydgoszcz 2008). Miłością Jego życia była też gnieźnieńska katedra, w której pracował kilka lat w charakterze wikariusza. Znał ją dobrze, oprowadzał po niej wycieczki, interesował się znajdującymi się w jej podziemiach kryptami. Dwa miesiące przed śmiercią wydał książkę zatytułowaną Nekropolia Prymasów Polski (Gniezno 2014).

Od prawie dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową. Kryzys nastąpił w Nowy Rok Pański 2015. Wszystko przyjmował cierpliwie, po ludzko miał jeszcze nadzieję, że uda się ją przezwyciężyć. Ale każdego dnia stan zdrowia się pogarszał, początkowo wolno, w ostatnim zaś tygodniu choroba postępowała bardzo szybko. Otoczony opieką najbliższych – Siostry i Brata oraz Księdza Proboszcza, odszedł do Domu Ojca w niedzielny wielkopostny wieczór, by spotkać się ze Zmartwychwstałym Panem, któremu wiernie i z oddaniem służył jako kapłan przez prawie 57 lat.

Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana do kościoła w Opławcu odbędzie się w środę, 25 lutego o godzinie 16.00. Mszy św. będzie przewodniczył Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Tyrawy, ordynariusza Diecezji Bydgoskiej rozpoczną się w czwartek, 26 lutego o godzinie 11.00 również w kościele w Opławcu. Ciało zmarłego Księdza Prałata spocznie na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy przy ul. Artyleryjskiej 10. Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się ok. godz. 13.00.

Zmarłego Księdza Prałata Stefana Brylla powierzajmy Bożemu miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

552_1859.jpg 552_1860.jpg 552_1861.jpg 552_1862.jpg

Aktualności - archiwum 2015