Roraty 2012 - Święty Franciszek Ksawery

2012-12-10 | RobertR

Franciszek Ksawery, właśc. Francisco de Jaso y Azpilicueta (ur. 7 kwietnia 1506 na zamku Xavier w Nawarrze, Hiszpania, zm. z 2 na 3 grudnia 1552 na wyspie Shangchuan Dao u wybrzeży Chin) — prezbiter, jezuita, misjonarz, święty katolicki zwany apostołem Indii.

Był synem Juana de Jasu, doktora uniwersytetu bolońskiego, prezydenta Rady Królewskiej Nawarry. Podczas studiów w Paryżu poznał bł. Piotra Favre'a, a za jego pośrednictwem - Ignacego Loyolę. Dnia 15 sierpnia 1534 na Montmartre w Kaplicy Męczenników złożył wraz z przyjaciółmi śluby zakonne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1537 w Rzymie. Papież Paweł III w 1540 zatwierdził Towarzystwo Jezusowe, do którego należał Franciszek Ksawery.

W 1541 św. Franciszek wyjechał do Indii w charakterze wysłannika królewskiego i legata papieskiego. W czasie 13-miesięcznej podróży oddawał się apostolstwu i posłudze chorym. Będąc w Indiach zadał sobie Ksawery dużo pracy, aby nawrócić pewnego portugalskiego szlachcica, który chlubił się ze swego niedowiarstwa i bezbożności. Wesołą gawędką udało mu się pozyskać jego zaufanie i przychylność, po czym starał się przemówić mu do serca i wykazać konieczność pokuty i pojednania się z Bogiem. Szlachcic odpowiedział na napomnienia i przestrogi drwinkami i szyderczym uśmiechem. Nie zwątpił jednak Ksawery i nie poprzestał na tym, lecz przy każdej sposobności ponawiał prośby i przestrogi. Wszystkie usiłowania były nadaremne. Pewnego dnia wyszli razem na przechadzkę do pobliskiego zagajnika. Ksawery wznowił rozmowę o miłosierdziu i sprawiedliwości Bożej. Naraz ukląkł, obnażył plecy, wydobył spod habitu dyscyplinę i tak się nią osmagał, że krew zaczęła spływać mu po ciele, przy czym w te słowa odezwał się do szlachcica: "Czynię to dla twej duszy, a uczyniłbym daleko więcej, byle by ją uratować! Ale cóż by znaczyła ta drobnostka wobec tego, co Jezus Chrystus dla ciebie uczynił? Czyż by męka Jego i okrutna śmierć nie miały wzruszyć twego serca?" Po czym wzniósłszy oczy w Niebo westchnął: "O Jezu, nie patrz na to, czym ja biedny grzesznik chciałbym Cię przebłagać, lecz na własną Przenajświętszą Krew, i racz się nad nami zmiłować". - Szlachcic stanął jakby w ziemię wryty. Nie mogąc pojąć ogromu takiej miłości bliźniego, ukląkł obok Ksawerego, prosząc, aby przestał się katować, obiecał poprawę i wiernie dotrzymał słowa.

Mimo wielu przeszkód i ciężkiej choroby dotarł w 1542 do Goa, gdzie założył seminarium. Pracował również w Malacce, na Wyspach Moluckich, na przylądku Komoryn. W Koczinie i Basejnie założył kolegia jezuickie. Franciszek, jako pierwszy misjonarz z Europy, stanął na ziemi japońskiej. Do Japonii trafił mając za przewodnika japońskiego rozbitka Yajirō. W latach 1549-1551 rozpoczął ewangelizację Japonii. W 1549 przybył do Kagoshimy, gdzie został życzliwie przyjęty przez tamtejszego daimyō. Po niespełna roku został wygnany z prowincji Satsuma i przeniósł się do Hirado. Następnie przez Hakatę i Yamaguchi udał się do Kioto, do sioguna Yoshitane Ashikagi z prośbą o pozwolenie na głoszenie ewangelii. Zgody nie uzyskał. Powrócił na Kiusiu, gdzie korzystając z poparcia rodów Ōuchi i Ōtomo założył pierwszy kościół.

W 1551 r. opuścił Japonię i dotarł do wyspy Shangchuan Dao, w pobliżu Chin. Tam po ciężkiej chorobie zmarł w nocy z 2 na 3 grudnia 1552. Jego ciało pozostało nienaruszone rozkładem przez kilka miesięcy mimo upałów i wilgoci, potem przewieziono je do kościoła jezuitów w Goa. Na życzenie generała jezuitów Klaudiusza Aquavivy w 1614, prawe ramię Franciszka zostało sprowadzone do Rzymu.

Beatyfikacji Franciszka Ksawerego dokonał papież Paweł V 26 października 1619, a kanonizacji - Grzegorz XV, 12 marca 1622. W 1927 Pius XI ogłosił świętego Franciszka głównym patronem misji katolickich. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 grudnia.

Źródła:
1. Wikipedia
2. parafianin.republika.pl
3. Mały Gość

227_999.jpg 227_1000.jpg 227_1001.jpg 227_1002.jpg

Galeria zdjęć

Kliknij zdjęcie i powiększ.

Wróć do listy wpisów

Kliknij poniżej, aby powrócić do listy wpisów w tym dziale.

Aktualności - archiwum 2012

Zobacz również

Poniżej znajduje się lista odnośników do stron o podobnej treści, które uznaliśmy za interesujące dla Ciebie. Kliknij w odnośnik, aby przejść do wybranej strony.

Ogłoszenia parafialne

Pobierz plik PDF z ogłoszeniami parafialnymi

Marzec 2024

24 III - 30 III

Pobierz plik PDF

Intencje mszalne

Pobierz plik PDF z intencjami mszalnymi

Marzec 2024

24 III - 30 III

Pobierz plik PDF

Copyright © 2012-2024 by Parafia Przemienienia Pańskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.