Wielki Tydzień - szczegóły organizacyjne

2017-04-16 | RobertR

Przedstawiamy szczegółowy rozkład uroczystości.

NIEDZIELA PALMOWA
Dzisiejszą Niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa to pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy – miasta, w którym dokonała się Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie. Cały Wielki Tydzień, a szczególnie Triduum Paschalne tj. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota są najważniejszymi wydarzeniami w życiu Jezusa, jak i każdego człowieka wierzącego. Dlatego przeżywając pamiątkę tych wydarzeń, nie powinno nas zabraknąć na modlitwie i adoracji.

WIELKA ŚRODA
W środę w naszej parafii przypada dzień spowiedzi parafialnej z udziałem zaproszonych kapłanów. Spowiedź Św. od godz. 17.00 do 18.00 w Opławcu. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, aby przygotować się duchowo do Świąt Wielkiej Nocy.

WIELKI CZWARTEK
W Wielki Czwartek o godz. 19.00 uroczysta Msza Św. koncelebrowana na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, podczas której wspólnie będziemy Bogu dziękować za dar Eucharystii i modlić się w intencji kapłanów z naszej wspólnoty o potrzebne łaski w pracy duszpasterskiej. Dzień ten jest świętem kapłanów. Po Mszy Św. przeniesiemy Pana Jezusa do ciemnicy. Adoracja w ciemnicy do godz. 22.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

WIELKI PIĄTEK
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Jest to dzień męki i śmierci naszego Pana. Dlatego zapraszam na godz. 15.00, czyli godzinę śmierci Pana Jezusa, na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Adoracja w ciemnicy w Wielki Piątek od godz. 8.00 do 19.00. O godz. 19.00 liturgia Męki Pańskiej, podczas której modlimy się w intencji świata i Kościoła, i adorujemy Krzyż Chrystusa. Po liturgii krzyż będzie wystawiony do ucałowania i adoracji. O godz. 22.00 zakończymy adorację.

WIELKA SOBOTA
Adoracja w Wielką Sobotę przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 do godz. 18.00. Zachęcamy wszystkich, aby znaleźć kilka minut w ciągu dnia na adorację przy Grobie Pańskim.

Święcenie potraw na stół wielkanocny w Wielką Sobotę w Smukale o godz. 12.00, a w Opławcu o godz. 14.00 i 15.00.

W Wielką Sobotę o godz. 21.00 Wigilia Paschalna. Jest ona najpiękniejszą liturgią całego roku kościelnego, opartą na tradycji wczesnochrześcijańskiej, pomaga nam przeżyć Zmartwychwstanie Chrystusa. W czasie tej Mszy Św. poświęcimy ogień, Paschał i wodę, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, wysłuchamy śpiewu orędzia wielkanocnego i po uroczystej Mszy Św. udamy się procesją rezurekcyjną z zapalonymi świecami i wyśpiewamy radosne Alleluja. Liturgia ta jest tą jedyną i najpiękniejszą w swoim wymiarze i dlatego nie ma już rano procesji. Msza Św. jest Mszą Św. świąteczną, uczestnictwo w niej jest równoznaczne z udziałem w niedzielnej Mszy Św. Dlatego bardzo zapraszamy na wspaniałą uroczystość na godz. 21.00. Prosimy o przyniesienie świec.

NIEDZIELA WIELKANOCNA
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, z uwagi na rezurekcję, nie ma Mszy Św. o godz. 10.00 w Smukale. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. według porządku niedzielnego.

INFORMACJE DLA SŁUŻBY LITURGICZNEJ
W czwartek o godzinie 8.30, zaś w piątek i sobotę o godz. 9.00, zebranie wszystkich lektorów i ministrantów w celu przygotowania liturgii Triduum Paschalnego.