Kończymy karnawał a Popielcem rozpoczynamy Wielki Post

2015-02-15 | RobertR

Niezbędne informacje organizacyjne na Popielec i Wielki Post.

Ostatnią niedzielą czasu zwykłego kończymy okres karnawału i rozpoczynamy od Środy Popielcowej czas Wielkiego Postu, który trwa 40 dni, tzn. 6 tygodni i jest dla nas, ludzi wierzących, czasem, w którym wpatrując się w krzyż Chrystusa, uczymy się dźwigania codziennego krzyża razem z naszym Panem. Dlatego przypominamy, że aby przeżyć dobrze Wielki Post, Kościół wskazuje na trzy elementy: post, modlitwę i jałmużnę. Nie powinno nikogo z nas zabraknąć na Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, jak i też pamiętajmy o postanowieniu pokutnym, które pozwoli nam bardziej przeżyć w skupieniu i na modlitwie czas męki i śmierci Chrystusa.

W Środę Popielcową, tj. 18 lutego, sypiemy głowy popiołem na znak jedności z Chrystusem Umęczonym, podejmując intencje pokutne. Tego dnia Msze Św. o godz. 8.30 w Opławcu, a po południu o 17.00 w Smukale i o godz. 18.00 w Opławcu. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na wsparcie kościelnych hospicjów naszej diecezji, w których przebywają terminalnie chorzy na raka. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

Bardzo serdecznie zapraszamy na Drogę Krzyżową w każdy piątek Wielkiego Postu w Opławcu o godz. 17.00 dla dzieci i 18.00 dla wszystkich. W Smukale nie będzie Dróg Krzyżowych. Rodziców prosimy o zmobilizowanie dzieci, a wszystkich dorosłych, aby pomimo swoich zajęć, znaleźli czas na udział w tym nabożeństwie.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 18.00, a po nich Msza Św. Kazania pasyjne będzie głosił ks. Marcin Benk, wikariusz parafii Św. Łukasza w Fordonie.

Tradycyjnie jałmużnę postną w okresie Wielkiego Postu składamy do skarbony Św. Antoniego pod chórem. Jednocześnie zapraszamy dzieci i młodzież naszej szkoły do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji jałmużny wielkopostnej, która przebiega pod hasłem „Wiara i Miłosierdzie”. Każda klasa szkoły otrzyma skarbonkę Caritasu, do których będzie można złożyć ofiarę. Wszystkie środki zostaną rozdysponowane przez parafialny zespół Caritas dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii.

Aktualności - archiwum 2015